Pride 2025 – események, nyilatkozatok, megosztottság

A 2025-ös Budapest Pride a várakozásokat is felülmúló érdeklődéssel zajlott le: több tízezer résztvevő vonult végig a fővároson, miközben a rendezvény nemcsak a sokszínűség ünnepe, hanem komoly közéleti és politikai jelentőséggel bíró eseménnyé is vált. A különböző médiumok eltérően számoltak be a történtekről, a sajtóban megjelent írások egyfajta országos megosztottság lenyomatai is egyben.

A 2025-ös Budapest Pride a várakozásokat is felülmúló érdeklődéssel zajlott le: több tízezer résztvevő vonult végig a fővároson, miközben a rendezvény nemcsak a sokszínűség ünnepe, hanem komoly közéleti és politikai jelentőséggel bíró eseménnyé is vált. A különböző médiumok eltérően számoltak be a történtekről, a sajtóban megjelent írások egyfajta országos megosztottság lenyomatai is egyben.

 Napi események és szervezési részletek

A Budapest Pride idén a Városháza parkból indult, de az eredeti útvonalat – amely érintette volna a Szabadság hidat – biztonsági okokból módosították, így az Erzsébet hídon vonult át a tömeg. A hőség komoly kihívás elé állította a résztvevőket: árnyékolók hiányában sokan kerestek menedéket a tűző nap elől. A Mi Hazánk és a Hatvannégy Vármegye Mozgalom ellentüntetései látványosan hatástalanok maradtak: a rendőrség kordonnal tartotta távol őket, nem történt fizikai kontaktus. Egyetlen komolyabb rendbontásról érkezett hír: egy férfit őrizetbe vettek közszeméremsértés gyanújával.

 Politikai és közéleti nyilatkozatok

A rendezvény több ismert politikusnak és közéleti szereplőnek is megszólalási lehetőséget adott. Karácsony Gergely főpolgármester a szabadság melletti kiállásról beszélt, párhuzamot vonva az Ukrajna melletti szolidaritással. Magyar Péter nem vett részt az eseményen, de közösségi oldalán úgy fogalmazott: „óriási öngólt lőttek Orbánék, hogy megpróbálták betiltani a Pride-ot”.

Külföldi vendégek is felszólaltak: az Európai Parlament alelnöke, Nicu Țtefănuță például magyarul kezdte beszédét, és a szerelem védelméről, a gyűlölet elleni küzdelem fontosságáról beszélt.

Árnyoldalak és kritikák

Több médium is hangsúlyozta a rendezvény problémás aspektusait. A Mandiner és az Origo például kiemelte, hogy a résztvevők között voltak női fehérneműbe öltözött férfiak, illetve olyan szervezetek, amelyek hormonterápiás tájékoztatókat osztogattak. Egyes brosúrák a sterilizáció visszafordíthatóságáról szóltak, garancia nélkül. A Mandiner szerint ez a genderpropaganda jele.

A közlekedési káosz is napirenden volt. A Pride-hoz kapcsolódó lezárások tovább nehezítették a fővárosban amúgy is feszített közlekedést. A Fidesz-KDNP fővárosi frakcióvezetője, Szentkirályi Alexandra szerint Karácsony Gergelynek nem a parádé szervezésével kellene foglalkoznia, hanem a város valódi problémáival.

Társadalmi visszhang és közvélemény

A Nézőpont Intézet friss felmérése szerint a magyar társadalom 51%-a támogatja a Pride korlátozását a gyermekek védelme érdekében, míg 43% ellene van ennek. A Mandiner által közölt Ipsos-felmérés szerint Magyarország a vizsgált 26 ország közül az egyik legkevésbé nyitott az LMBTQ-ideológiára.

A résztvevők között sok külföldi is megjelent: holland, német és svéd fiatalok, akik gyakran politikai tiltakozásként élték meg a részvételt. Greta Thunberg is megszólalt a témában, és a Pride betiltása ellen tiltakozott.

Összegzés: mindenki győzött?

Bár a Pride hivatalosan meg volt tiltva, mégis békésen, rendezett módon lezajlott. A szervezők a nevet és a tartalmat is átalakították („Budapesti Büszkeség”), elkerülve azokat az elemeket, amelyek korábban vitákat váltottak ki. Nem voltak szexualizált performanszok, sem provokatív megnyilvánulások. Így a résztvevők győzelemként élhették meg a vonulást, míg a kormány is hivatkozhat arra, hogy betiltotta a Pride-ot. A „két Magyarország” ismét megmutatkozott, de az erőszakmentesség és a fegyelmezettség mindenképpen pozitívumként értékelhető.

A kormányzati megszólalás azonban egyelőre várat magára.

 

 

 

 

 

2025.06.28. 20:33:05

További hírek