Nincs visszaút: két ajtót rúg be egyszerre a GVH
Gyorsított ágazati vizsgálatokat indított a Gazdasági Versenyhivatal a tej és tejtermékek, illetve a tojás hazai piacán – jelentette be Rigó Csaba Balázs, a hatóság elnöke az Országgyűlés Gazdasági Bizottságának keddi ülésén. A lépést azzal indokolták, hogy az általuk azonosított termékek jelentős részét teszik ki az átlagos hazai fogyasztói kosárnak, a fogyasztói áraikban pedig nagymértékű emelkedés, illetve hullámzás volt észlelhető az elmúlt időszakban. A GVH beszámolóját a bizottsági ülésen egyébként ellenszavazat nélkül fogadták el, ami állami szervezetek esetében a legkevésbé sem szokványos.
Nem várt fordulatot tartogatott az április 15-i Gazdasági Bizottsági ülés az Országgyűlésben. Miután ugyanis Rigó Csaba Balázs, a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) elnöke ismertette a hatóság 2024-es eredményeiről szóló beszámolóját, bejelentette, hogy két élelmiszerpiaci gyorsított ágazati vizsgálatot indítottak a tej és tejtermékek, illetve az étkezési tyúktojás hazai piacán.
A GVH elnöke mindezt azzal indokolta, az elmúlt időszakban széles körben tapasztalható jelenség volt, hogy mind a tejtermékek, mind pedig az étkezési tojás ára jelentősen fluktuált. Emellett azt látták, hogy e termékek fogyasztói árai jelentősen megugrottak a közelmúltban.
A tejtermékek és a tojás jelentős részét teszik ki az átlagos hazai fogyasztói kosárnak, ami tovább fokozza az elmúlt időszakban tapasztalt ármozgások vizsgálatának indokoltságát
– állapította meg a bejelentés kapcsán Rigó Csaba Balázs, ismertetve, hogy a termelők, a feldolgozók és a kiskereskedők közötti kapcsolatokra, szerződésekre, illetve árképzési gyakorlatokra fókuszálnak.
Amit egy gyorsított ágazati vizsgálatról tudni kell
Mindenekelőtt azt kell tudni a gyorsított ágazati vizsgálatról, hogy a versenytörvényben rögzített, piaci problémák feltérképezésére szolgáló eljárás olyan esetekben, amikor a körülmények a verseny torzulására vagy korlátozódására utalhatnak, és sürgős beavatkozás indokolt az adott szektorban. A vizsgálat során a versenyhatóság többek között a piaci szereplőktől összegyűjtött – kötelező válaszadáson alapuló – információk elemzésével tárja fel a verseny esetleges torzulásának okait, hogy szükség esetén megfelelő lépéseket tehessen.
- Az információgyűjtés lezárulta és az adatok elemzése után a GVH nyilvános jelentésben összegzi a gyorsított ágazati vizsgálat eredményeit.
- Ennek elkészítésére egy hónap áll rendelkezésre, amely indokolt esetben összesen kétszer egy-egy hónappal meghosszabbítható.
Érdemes felidézni, hogy a Gazdasági Versenyhivatal 2023-ban két élelmiszerpiaci gyorsított ágazati vizsgálatot is lefolytatott – egyet a tejtermékek, egyet pedig a tartós élelmiszerek piacán. Emlékezetes, hogy ezek tapasztalatai alapján a GVH számos javaslatot tett, többek között Rigó Csaba Balázs kezdeményezte az online árfigyelő rendszer létrehozását.
A versenyhivatalnál előrebocsátották: a mostani tejágazati vizsgálat összehasonlításként is szolgál majd az azóta eltelt két évben lezajlott piaci folyamatok tekintetében, értékelve a hatóság akkori javaslatainak hatásait is. Mindenesetre az több mint jelzésértékű, hogy így indult az Árfigyelő is, amelyben már 100 élelmiszer-kategóriában 3000 különböző termék napi szintű ára követhető nyomon.
Magyar tejtermékek egy budapesti bevásárlóközpontban
Elfogadta a GVH beszámolóját az Országgyűlés
A keddi ülésen elhangzott, hogy a GVH 2024-ben 98 ügyet zárt le, összesen 4,3 milliárd forint bírságot szabott ki, és 2,5 milliárd forint bírságcsökkentést is adott az együttműködő vállalkozásoknak. A Gazdasági Bizottság elfogadta a hivatal 2024. évi tevékenységéről és a versenytörvény alkalmazásával összefüggő tapasztalatairól szóló beszámolóját.
Rigó Csaba Balázs kiemelte: a hatóság az elmúlt évben is nagy hangsúlyt helyezett a kartellek elleni küzdelemre. Hangsúlyozta, hogy a GVH nemzetközi szinten is kiemelkedően aktív a kartellek, különösen a közpénzeket érintő közbeszerzési kartellek elleni küzdelemben. Tavaly 19 kartelleljárás volt folyamatban, a versenyhivatal nyolc új ügyet indított és három nagyot zárt le, amelyekben együttesen több mint 2,5 milliárd forint bírságot szabott ki.
A hatóság 2024-ben folyamatban lévő kartelleljárásainak keretében 1550 tendert vizsgált meg. Ezek közül mintegy 1000 tender közpénzek felhasználását is érintette, például közbeszerzési eljárások keretében.