Kapu Tibor elindult az űrbe – történelmet ír a magyar űrhajós
Helyi idő szerint szerda hajnalban sikeresen elindult a világűr felé Kapu Tibor, a HUNOR program keretében kiképzett magyar űrhajós. Az Ax-3 küldetés keretében három társával együtt a Nemzetközi Űrállomás (ISS) felé tartanak, ahol tíznapos kutatási programot hajtanak végre. A fellövés egy amerikai SpaceX Falcon 9 rakétával történt a floridai Cape Canaveralból, és az eseményt több […]
Helyi idő szerint szerda hajnalban sikeresen elindult a világűr felé Kapu Tibor, a HUNOR program keretében kiképzett magyar űrhajós. Az Ax-3 küldetés keretében három társával együtt a Nemzetközi Űrállomás (ISS) felé tartanak, ahol tíznapos kutatási programot hajtanak végre. A fellövés egy amerikai SpaceX Falcon 9 rakétával történt a floridai Cape Canaveralból, és az eseményt több magyar hírportál és a NASA hivatalos csatornái is élőben közvetítették.
A küldetés kiemelt fontosságú a magyar űrkutatás történetében, mivel Kapu Tibor a második magyar űrhajós, aki eljut az űrbe – az első Farkas Bertalan volt 1980-ban.
Magyar tudományos kísérletek az űrben
A misszió célja nem csupán az emberes űrrepülés gyakorlása, hanem több magyar fejlesztésű kísérlet végrehajtása is. Az Ax-3 fedélzetén olyan berendezések és minták kaptak helyet, amelyeket magyar kutatóintézetek és egyetemek állítottak össze.
Ezek között szerepelnek:
- biológiai és orvostudományi vizsgálatok (pl. sejtkultúrák viselkedése mikrogravitációban),
- anyagtudományi kísérletek,
- valamint egy új típusú érzékelőrendszer tesztelése.
„Ez a küldetés nemcsak szimbolikus, hanem konkrét haszonnal jár a hazai tudomány számára is” – fogalmazott Ferencz Orsolya, az űrkutatásért felelős miniszteri biztos a fellövést követően.
Kik tartanak Kapu Tiborral?
Kapu Tibor az amerikai Axiom Space missziójának egyik fedélzeti kutatójaként utazik. A legénység tagjai:
- Michael López-Alegría (küldetésparancsnok),
- Walter Villadei (olasz légierőtiszt),
- Alper Gezeravcı (az első török űrhajós).
A csapat a Nemzetközi Űrállomáson összesen tíz napot tölt el, mielőtt visszatérne a Földre az Atlanti-óceánra történő ejtőernyős leszállással.
Az ország figyelme rájuk szegeződik
A magyar közvélemény kiemelt érdeklődéssel követte a kilövést, amelyet több tévécsatorna és online portál is élőben közvetített. A HUNOR program mögött a kormányzati és tudományos szféra egyaránt felsorakozott.
„Büszkék vagyunk Kapu Tiborra – egy álom válik valóra” – írta a Külgazdasági és Külügyminisztérium közleményében.
A HUNOR program keretében egyébként további űrhajós-jelöltek is kiképzés alatt állnak – az elkövetkező években újabb magyar missziókra is sor kerülhet.
Fotó: MTI / Hegedüs Róbert