Centrum.hu
Rendkívüli hír! Home office-t javasol a kormány a hőség miatt – rendkívüli intézkedéseket kérnek a munkáltatóktól

Egymilliárdos költségvetési csalás miatt emeltek vádat Debrecenben – fiktív számlákkal és kamu szerződésekkel próbálták kijátszani a rendszert

Különösen jelentős vagyoni hátrányt okozó költségvetési csalás miatt emelt vádat az ügyészség egy Debrecenhez köthető bűnszervezet tagjai ellen. A vád szerint a vádlottak éveken keresztül fiktív szerződésekkel és valótlan tartalmú számlákkal csökkentették adófizetési kötelezettségüket, amellyel csaknem egymilliárd forintos kárt okoztak a költségvetésnek. Az ügy a térség egyik legnagyobb adócsalási eljárásává nőtte ki magát.

Fiktív céghálózatot építettek fel

A vádirat szerint a bűnszervezet irányítói több gazdasági társaságot vontak be a rendszerbe. Ezek egy része tényleges gazdasági tevékenységet nem végzett, feladatuk kizárólag az volt, hogy valótlan tartalmú számlákat állítsanak ki, illetve papíron különféle szolgáltatásokat számlázzanak egymásnak.

A fiktív szerződések segítségével a cégek jogosulatlanul csökkentették fizetendő adójukat, illetve olyan költségeket számoltak el, amelyek a valóságban nem merültek fel. A nyomozás szerint a konstrukció hosszabb időn keresztül működött, és jelentős összegű adókiesést okozott az államnak.

Közel egymilliárd forintos kár keletkezhetett

Az ügyészség szerint az elkövetők összesen mintegy egymilliárd forinttal károsították meg a központi költségvetést. A nyomozás során a hatóságok nagy mennyiségű könyvelési iratot, elektronikus adatot és pénzügyi dokumentációt vizsgáltak át annak érdekében, hogy feltárják a céghálózat működését és a pénzmozgásokat.

A vádirat szerint több személy különböző szerepet töltött be a rendszerben: voltak, akik a cégeket irányították, mások a számlázási láncot működtették, illetve a könyvelési feladatokat látták el.

Súlyos büntetésre számíthatnak

Az ügyészség a vádlottakkal szemben végrehajtandó szabadságvesztést, pénzbüntetést, valamint gazdálkodó szervezetek vezetésétől való eltiltást is indítványozott. Emellett kezdeményezték a bűncselekményből származó vagyoni előny elvonását és a költségvetésnek okozott kár megtérítését is.

Mivel különösen jelentős vagyoni hátrányt okozó költségvetési csalásról van szó, a vádlottak közül többen többéves börtönbüntetéssel is számolhatnak, ha a bíróság bűnösnek találja őket.

Az adócsalások továbbra is kiemelt célpontjai a hatóságoknak

Az elmúlt években a Nemzeti Adó- és Vámhivatal és az ügyészség több olyan ügyet is feltárt, amelyekben fiktív számlázási láncokkal próbálták csökkenteni az adófizetési kötelezettséget. A hatóságok szerint az ilyen konstrukciók jelentős károkat okoznak a költségvetésnek, ezért kiemelt figyelmet fordítanak a hasonló bűncselekmények felderítésére.

A debreceni ügy is jól mutatja, hogy a látszólag szabályosan működő céghálózatok mögött akár hosszú éveken át szervezetten működő adóelkerülési rendszer is állhat. A vádemelést követően az ügyben a bíróság mondja ki a végső döntést a vádlottak büntetőjogi felelősségéről.

Kép forrása: Pixabay - Hammer, Books, Law

Forrás: Dehír - Kamu szerződés, fiktív számlák: egymilliárdos csalás miatt emeltek vádat Debrecenben

2026. június 26. 6:25

További hírek